יום רביעי, 21 באפריל 2010

the symbol ‘grub_puts_’ not found

ב-29/4 אמורה לצאת הגרסה החדשה של אובונטו - אובונטו 10.04 (Lucid Lynx) אבל לא התאפקתי ושדרגתי כבר היום לגרסת בטא2. הבעיות עליהן התלוננתי בשדרוג לקואלה אמנם לא חזרו, אבל אחרי השדרוג, כשעשיתי ריסטרט וחיכיתי שהמערכת החדשה והסגולה (כן! כבר לא חומה! ) והנוצצת תעלה, קיבלתי את ההודעה:
the symbol 'grub_puts_' not found

לא אלאה אתכם בחיפושיי אחר תשובות, רק אביא כאן את הפתרון שעבד לי.
את הפתרון ניסיתי בהתחלה עםLiveCD של אובונטו 8.10, אבל המחיצה עליה אובונטו מותקן היא עם מערכת של EXT4, שאובונטו 8.10 לא יודע לקרוא ולעגן (mount) ולכן לא הצלחתי להתקדם משם.
אחרי חיפושים רבים (פיזיים, לא בגוגל) מצאתי דיסק של אובונטו 9.10 שיודע לקרוא EXT4, ומשם כבר הכל הלך חלק. הפעלתי את הלייבסידי, פתחתי טרמינל וכתבתי:
sudo fdisk -l

שם אפשר לזהות את שם המחיצה עליה אובונטו שלנו מותקן. במקרה שלי, sda1 (אפשר לזהות את המחיצה לפי הגודל, או לפי זה שכתוב בצד ימין linux). שימו לב שאצלי זה sda1, ואין לי מחיצת boot נפרדת. אם לכם יש שם אחר, אז תשנו את הפקודה בהתאם. עכשיו כותבים:
sudo mount /dev/sda1 /mnt

אם יש לכם מחיצת boot נפרדת, תכתבו גם את זה (במקום sda2 תכתבו את השם של מחיצת הבוט שלכם). אם אין לכם מחיצת בוט נפרדת, דלגו:
sudo mount /dev/sda2 /mnt/boot

ועכשיו זה:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev

ואנחנו נכנסים ל-root של המחשב, אז להיזהר עם הפקודות:
sudo chroot /mnt

בעיקרון, במדריך שקראתי היה כתוב שצריך להיכנס לקובץ של גראב ולשנות אותו בהתאם למערכת שלכם:
nano /etc/default/grub

לא כ"כ הבנתי מה הולך שם ומה לשנות, אז פשוט סגרתי את זה (קונטרול X ) והמשכתי:
update-grub

כאן קיבלתי כל מיני הודעות שגיאה. אל תיבהלו, כנראה שזה בסדר. הוא מספר על כל מיני דברים שהוא לא מצא, אבל יש גם כמה דברים שהוא כן מצא וזה מספיק. עכשיו מתקינים את הגראב:
grub-install /dev/sda

גם כאן קיבלתי כל מיני הודעות שגיאה, אבל בסוף הוא כתב ש"אין שגיאות". סמכתי עליו והמשכתי כרגיל, אבל במדריך שקראתי כתוב שאם יש שגיאות, לכתוב את הפקודה הבאה (אני לא כתבתי) :
grub-install --recheck /dev/sda

עכשיו לוחצים על קונטרול D, ואז:
sudo umount /mnt/dev

וגם:
sudo umount /mnt

ועושים ריסטרט. בהצלחה!
(מבוסס על המדריך הזה)

3963847696_2f6feed69e.jpg
(לינקס, ובעברית שונר, באדיבות לוציו וירזי, רשיון cc-by-nc-bd 2.0)

באותה הזדמנות, אספר שהתקנתי בעבר גם את גרסת בטא1 של אובונטו 10.04. לא נתקלתי בבעיה הזו, ומצאתי חידוש מרענן ביותר: כפתורי הסגירה/מזעור/הגדלה.

בבטא1, אובונטו החליטו לעשות שינוי דרמטי ומעניין מאוד: הם הוציאו את ה-X של סגירת החלון מהפינה, והעבירו אותו להיות הפנימי מבין שלושת הכפתורים. זו פעם ראשונה שנתקלתי בדבר כזה. עד כה, בכל הממשקים שראיתי, גם כשהכפתורים היו בצד ימין וגם כשהם היו בצד שמאל, תמיד ה-X היה הכפתור החיצוני, הפינתי. מאוד אהבתי את ההזזה של הכפתור כך שלא יהיה יותר בפינה, שתמיד היא מועדת יותר ללחיצה, וקל יותר ללחוץ עליה בטעות.
כשהתקנתי את בטא2 התאכזבתי לראות שאמנם הכפתורים עברו מצד ימין לצד שמאל, אבל ה-X חזר למקום המסורתי שלו בפינה.

אולי מישהו בעתיד יתפוס קצת אומץ ויעיף אותו משם?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה