יום חמישי, 2 באוקטובר 2008

ICE - חיבור תמונות ויצירת תמונת פנורמה

מחלקת המחקר של מיקרוסופט שמה בזמן האחרון דגש על תמונות. בין השאר אפשר לראות את Photosynth ואת HD View, שנראים לי די דומים למרות שאחד שייך ל-Microsoft Live Labs והשני ל-Microsoft Research (שגם נראים לי די דומים).

למיקרוסופט יש גם את Photo Story (כדי להוריד את פוטו סטורי צריך שמערכת ההפעלה החלונאית תעבור ואלידציה) ואת Photo Gallery - שוב, אחד תחת המותג של מיקרוסופט והשני תחת המותג של לייב. בעבר הוצגה גם התוכנה Group Shot (היא אינה זמינה כבר), שמטרתה הייתה לחבר שתי תמונות בינוניות לתמונה אחת טובה (לבחור את החלק הטוב מכל תמונה, וליצור תמונה אחת המורכבת מכל החלקים הטובים).

התוכנה שאני הורדתי היא ICE, קיצור של Image Composite Editor. המטרה שלה - לחבר כמה תמונות לתמונה גדולה אחת (כמובן, בהנחה שאכן מדובר בתמונות-המשך שיש בהן חלקים חופפים).

היא קלה ולא תופסת הרבה מקום, והיא פשוטה מאוד. גוררים לתוכה כמה תמונות והיא כבר תזהה את התמונות החופפות, תחבר אותן, תציע חיתוך (Crop) מומלץ, ותאפשר לשמור. אפשר לשמור בפורמט שיתאים ל-HD View (לא התעמקתי בזה), אבל כמובן גם ב-JPG רגיל וגדול.

התוכנה עובדת לאט. מאוד לאט. אבל התוצאות שלה מאוד מרשימות וטובות - בלי שום הגדרה ידנית.

כשניסיתי "לעבוד" עליה ולגרור לתוכה גם תמונות שלא קשורות לפנורמה היא קצת זייפה, אבל בדרך-כלל ידעה לסנן ולהוציא החוצה תמונות שלא מתאימות. גם בדוגמה הזו, שתי השמשות המיותרות "נחתכות" כשעושים Auto Crop.

screenhunter_082-custom.jpg

אם מתקבלת פנורמה מעגלית, התוכנה גם נותנת לבחור את מרכז התמונה ולשנות את הקימורים שלה בממשק נוח מאוד. כך לדוגמה, בחרתי להעביר את השמש למרכז התמונה. שינוי הקימורים נועד כדי ליישר את קו האופק בין התמונות. בפנורמה שיצרתי בתוכנות אחרות אכן קו האופק היה מאוד "גלי" והשתנה מתמונה לתמונה. אמנם גם כאן הוא לא ישר, אבל התוכנה באופן אוטומטי הצליחה ליישר אותו הרבה יותר טוב מתוכנות אחרות.

screenhunter_083-custom.jpg

זו התוצאה, מוקטנת כדי להיכנס לבלוג (הפנורמה בגודל המקורי היא ברוחב של מעל 13,200 פיקסלים. הדוגמה המוקטנת היא ברוחב 640 פיקסלים) :

tau-10-06-2007-18-58-35-2048×1536_stitch-small.jpg

לשם השוואה, זו הפנורמה שהתקבלה בתוכנה אחרת מאותן תמונות, כאשר חיברתי את הנקודות ידנית (כלומר - סימנתי לתוכנה את הנקודות החופפות בין התמונו) ועבדתי עליה לא מעט זמן:

tau panoram4
ICE היא חינמית אך לא חופשית ומתאימה לווינדוס בלבד, אבל היא קלה ופשוטה מאוד - ואוטומטית -  ושווה לנסות אותה. היא יותר טובה לדעתי, גם מ-hugin החופשית והמומלצת (והמסובכת) וגם יותר מ-autostitch ועוד כמה תוכנות שניסיתי בעבר ולא אהבתי.

שנה טובה
שנה טובה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה